Pensionarii Romaniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Prefectul de Neamţ vrea să ajute zece pensionari în perioada de austeritate

In jos

Prefectul de Neamţ vrea să ajute zece pensionari în perioada de austeritate Empty Prefectul de Neamţ vrea să ajute zece pensionari în perioada de austeritate

Mesaj  Maier Sam Iun 05, 2010 8:55 am

Conducerea Prefecturii Neamţ a participat la întâlnirea Comitetului Consultativ de Dialog Civic pentru Persoanele Vârstnice, subiectul principal de discuţie fiind problemele de asistenţă medicală specifice vârstei a treia. Reprezentanţii pensionarilor şi-au exprimat îngrijorarea vizavi de insuficienţa fondurilor alocate medicamentelor şi spitalelor, precum şi de introducerea sistemului de co-plată. Pensionarii au solicitat autorităţilor găsirea de soluţii pentru eliminarea sistemelor de asigurări privilegiate de sănătate, şi înfiinţarea unor tichete de sănătate pentru pensionari şi a unui fond de solidaritate pentru aceştia, având în vedere măsurile de reducere a veniturilor în perioada următoare. „Urmează o perioadă foarte grea. Eforturile sunt mari iar cei cu venituri reduse le suportă cel mai greu. De aceea este nevoie de o solidaritate concretă. Nu sunt alte alternative în acest moment. Cei care au resurse ar trebui să contribuie la sprijinirea reală a unor oameni cu venituri foarte reduse. Eu şi familia mea am dori să contribuim lunar la ajutorarea a zece pensionari în perioada în care se aplică măsurile de austeritate. Poate se vor găsi nişte pârghii oficiale, prin care contribuţia unor oameni care doresc să sprijine această cauză, să ajungă la cei care au nevoie”, a spus prefectul Mihai Archip.


(preluat din Evenimentul regional al Moldovei, 28.05.2010)

Maier
Admin

Mesaje : 36
Data de inscriere : 13/03/2010
Varsta : 75
Localizare : Ashkelon, Israel

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum