Pensionarii Romaniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tanti Elena şi moş Nicolae, cei mai bătrâni sportivi

In jos

Tanti Elena şi moş Nicolae, cei mai bătrâni sportivi Empty Tanti Elena şi moş Nicolae, cei mai bătrâni sportivi

Mesaj  Maier Mier Iun 30, 2010 12:06 pm

Ea practică fitness, el joacă ping-pong. Elena şi Nicolae au în total 211 ani şi sunt cei mai bătrâni locuitori ai Capitalei.

În curtea unei case cochete, o femeie cu părul alb căruia nu îi poţi ghici vârsta, face mişcări de înviorare. Îşi întinde mâinile, face genuflexiuni şi se îndoaie de parcă ar fi o acrobată. Este decana de vârstă a oraşului, bucureşteanca Elena Tarcevski care are 105 primăveri.

„Dă-te la o parte tinere nu vezi că am treabă?", ne pune la punct bătrâna. În acest timp la 5 kilometri distanţă, Nicolae Dumitrescu are o minge de celuloid şi o paletă şi se joacă la perete.

Are "doar" 106 ani, dar ţine mingea în aer de 15 ori. „Deşi nu mă simt prea bine nu mă dau pe nici un tânăr. Fac sport de câte ori pot şi am bătut mulţi", se grozăveşte Nea Nicu.

Cum a ajuns la 105 ani

Din altă lume. Aşa pare Elena Tarcevski atunci când este pusă să rezume în cinci puncte secretul longevităţii sale.

* fără ţigări
* fără băutură
* fără grăsimi
* muncă multă
* cât mai multe fructe

Cum a ajuns la 106 ani

Nea Nicu a fost militar de carieră şi asta spune că l-a ajutat să trăiască mult şi bine. Nu are copii şi nu a fost însurat vreodată.

* fără sex
* viaţă liniştită
* fără nopţi pierdute
* mult ping-pong
* disciplină ca-n armată


Adrian Popescu, "Clik actualitate", 18 mai 2010

Maier
Admin

Mesaje : 36
Data de inscriere : 13/03/2010
Varsta : 75
Localizare : Ashkelon, Israel

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum