Pensionarii Romaniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pensionarii din Alba Iulia invata limbi straine

In jos

Pensionarii din Alba Iulia invata limbi straine Empty Pensionarii din Alba Iulia invata limbi straine

Mesaj  Admin Sam Mar 20, 2010 6:05 pm

Pensionarii care frecventeaza Centrul de zi din Alba Iulia isi impart timpul intre sala de jocuri, atelierul de creatie, biblioteca sau sala de cursuri, unde invata sa vorbeasca frantuzeste si englezeste. "Elevii" cursurilor de limbi straine au reusit sa-si achizitioneze chiar si o tabla, aducand atmosfera orelor de scoala in incinta institutiei.

Niciodată nu este prea târziu să înveţi o limbă străină. S-au convins de asta 15 pensionari din Alba Iulia care s-au apucat să înveţe spaniolă si engleză. Şi chiar au reuşit. Mulţi dintre ei, spun profesorii, sunt mai sârguincioşi decât elevii. Şi nu absentează niciodată.

Au voinţă şi fac progrese uimitoare. Sunt şi motivaţi. Mulţi dintre ei au rude în străinătate şi vor fie la nivelul străinilor când ajung acolo.

"M-am hotărât să învăţ spaniola pentru că am fost în Spania, la fiul meu, stabilit acolo şi m-am descurcat foarte greu", spune una dintre cursante.

Şi ca să demonstreze că prinde repede, una dintre elevele trecute de 60 de ani a făcut şi o demostraţie.

Admin
Admin

Mesaje : 235
Data de inscriere : 13/03/2010

https://pensionariiromaniei.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum